Öngörülü İnsanlar…

Akıllı insanların hayatta kalması daha zordur çünkü müthiş derece de öngörü kabiliyetleri vardır.

Bu öngörü onları zamanla zehirler ve sanrılara dönüşür. Kendi kendisini ‘hasta’ eden bu insan tipi öngörüsünü hakim olduğu zekasından değil, başa çıkamadığı akıl gücünden alır.

Öngörü oldukça değerli bir meziyet kılığında  anılıyor olsa da aslında ateşten bir gömlektir. Üzerine geçirenler yanar, sahip olamayanlar ise  donar.

Zeka ile akıl, ruh ile zeka ve tüm bunların hepsi bir birleri ile ilinti içindeymiş gibi olsa da aslında özünde  bağımsız ve farklı savaşçılardır.

Zeki birisi atom bombasını bulabilirken akıllı kişi onu korku aracına dönüştürebilir. Zeki olanın amacı korkutmak değil iken akıllı olan daha ileri giderek öldürme biçimi yaratabilir sadece bilimsel bir keşiften…

Ruh ise tüm yazdıklarımızın ötesinde; oturduğunuz koltukta, evin dışından duyduğunuz bir sese reaksiyon gösteren akıl dizininden hayli uzaktadır. ( sesi duyarsınız, biçiminden yorumlarsınız, şiddetine göre vücudunuz bakmak için cama yönelir)

Sizi pencereye yönelten şey aslında merakınız iken bu merakı uyandıran aklınızdır. Ruh merakınızın içinde saklıdır.

Ruh tavırlarınız değil, hissetme biçiminizdir.

Acı çeken bedeniniz iken acıyı aklınızla kontrol edebilirsiniz. Zekanız ile acınızı kontrol etmeyi öğrenir aklınızla da çektiğiniz acıyı pasifleştirirsiniz.

Oysa ruhunuzun derinliklerinde ki acılar için aklınız ve zekanız yetersizdir. Acı çekersiniz ta ki ruh kendi kendisini onarana denk.

Akıllı insanlar ruhlarında açılan yaraları fark edebilirler… Bir sonraki günü öngörerek geleceğe acı stoklarlar bu sebepledir ki akıllı insanların var olma savaşı daha çetin daha zordur.

Kurnazlık bir akıldır ama akıllılık değilidir bu yüzden ki akıl herkes de olur ve sadece bazıları kullanabilecek kadar ruhuna yakındır..

Diğer yazılar için tıklayabilirsiniz

Sevgiler

2 Comments

  1. ruh-akıl-zeka üçlemesinin özeti olmuş bu yazı… her açıklamadan sonra durup araya kendin bir şeyler katıyorsun… düşündürücü… sorgulatıcı… sevdim bu yazıyı.. 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s