Roman Tavsiyeleri

Geçtiğimiz ayı okuma açısından oldukça verimli tükettim. Romanlara olan merakım yeniden gıdıkladı beni.

Son yıllarda Dünya tarihi ve modern fizik konularında yaptığım onlarca okuma sonrasın da okuduğum romanlar ruhumu tekrar sarıp sarmaladı ve pamuk gibi bir insan oldum 🙂 Okumak, esasında yorucu bir alışkanlıktır hele ki romanların romantik sularından çıkıp okyanuslara açılanlar için …

Bırakalım şimdi okyanusları, bahar da geliyor zaten hadi içinizi sarıp sarmalayacak, düşüncelerinizi dağıtacak, okuturken öğretecek romanlara göz atalım.

Sizin için derlediğim roman tavsiyeleri

SERENAD – Zülfü Livaneli

İddialı bir kitap, doyurucu ve sürükleyici. Kara tarihi, Struma olayını çarpıcı biçimde işleyen kitap, Türkiye’nin Ecevit krizini ve cumhuriyetin ilk yıllarını kısaca önümüze sermiş. Aşk romanı değil ama içinde aşk var, dönem kitabı değil ama içinde tarih var. Altın vuruşlara sahip bu romanı elinizden düşürmeyeceksiniz.

serenad

MEYYALE – Hıfzı Topuz

Anlatımı ve kurgusu zayıf olan kitap,Sultan Abdülaziz dönemini anlamak için fena bir kaynak sayılmaz.

meyyale

HER YERDE KAN VAR – Ayşe Kulin

Hadi Sultan Abdülaziz dönemine özellikle onun tahtan indirilip, öldürülmesine (kesinlik kazanmamıştır ama roman böyle işlemiştir) biraz yakından bakalım.

Sizi Sultan Abdülaziz’in son günlerine yakınlaştıran kitap, Sultan’ın karakter ve hayat felsefesine tam anlamı ile yer veren bir biyografi romanı olmasa da Sultan’ı ölüme götüren koşulları iyi biçimde ve akıcı bir dille işlemiş. Tavsiye ederim.

Her Yerde Kan Var

HUZURSUZLUK – Zülfü Livaneli

Sen adamı yıllarca okuma sonra okuduğun iki kitabını da tavsiye edecek kadar çok beğen. Livaneli besteleri kadar güzel kitaplar ortaya koymuş sanırım.

Neden tavsiyemdir?Çünkü şahitlik ettiğimiz tarihe tersten bakmış. Suriyelileri çok konuştuk peki o topraklarda zulme uğrayan Yezidileri?

Kısa, vurucu, yazılaması lazım geleni yazan adammış, özetlemiş, yazmış ve vurmuş.

Huzursuzluk

Daha başka okumalarım da oldu ama ne yalan söyleyeyim seçtiğim romanlardan bazılarını dil ve konu bakımından yazmaya değer bulmadım. Şimdilik’ Roman Tavsiyerleri ‘başlığımda bunlar birikti, okuyun pişman olmazsınız derim.

Netflix meraklısıysanız tavsiyelerim için tıklayabilirsiniz 🙂

Sevgiler

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s