Salvador Dali Ünlü Tabloları

Salvador Dali dediğimizde akan suları durduracak kadar büyük karmaşalarla baş başa kalırız. Ünlü ressam sürrealizmin babası olarak tanımlanıyor peki tabloları gerçekten de bilinç altının dışa vurumunu yansıtıyor mu? Hadi gelin sizler için ele aldığım bir kaç tablosuna göz atalım.

Salvador Dali Ünlü Tabloları

St. Anthony’in Baştan Çıkışı

St Anthony'in aştan çıkışı

Tabloya konu olan St. Anthony bir katoliktir, 15 yaşında şeytanla buluşup onu elindeki haç ile kovduğunu söylemiştir. Dünyevilikten kaçmak için sık sık inzivaya çekilen (günümüzde aziz olarak anılıyor) Anthony’i konu alan Salvador Dali tablosuna baktığımız da elindeki haç ile şeytandan korunmaya çalışan bir insan figürü görürüz. Şaha kalkmış at ise genellikle kudret ve cesareti temsil eder peki resimde şeytanın güç ile ifade edilmesi hırs ve arzularımıza baş kaldırıyı da göstermez mi? Atın arkasında dini yapılar var içinde ise çıplak kadınlar var, cinsel arzuları din ile mi bastırıyoruz yoksa ? Resim bize bunu mu anlatıyor?

Yanan Zürafa

yanan zürafa

Freud ve psikanaliz hayranı Salvador Dali Yanan Zürafa eserinde, insan ruhunun gizli çekmeceler ile kuşatıldığını anlatmıştır. ( Freud meraklıları için buraya Netflix dizisi bırakıyorum)

BELLEĞİN AZMİ (ERİYEN SAATLER)

belleğin azmi

Salvador Dali’in açık ara en bilinen tablosudur. Onu üne kavuşturan en değerli resimleri arasında yer alır.

Dali resminde zamanı soyut bir kavram olarak ele almış ve insanın zaman karşısındaki aciziyetini göstermiştir.

GALATEA OF THE SPHERES

galetea of the spheres

Salvador Dali dediğimiz de aklımıza gelen 3 şey?

Sürrealizm

Freud

Gala…

Dali’in tek aşkı Gala’yı atomlara ayıran eserde sadece ikilinin parçalanmış aşk hikayesini değil Hiroşima ve Naqazaki’in bomlanmasını da görürüz. Dali insan tarihinin kara lekesi bu savaştan o yıllarda çok etkilenmiş ve nüklüer fizik ve atom ile ilgilenmiştir. Dali’in bu ilgisi resimlerine de sirayete etmiş ve tuval üzerine 3 boyutlu çalışmalar yapmaya başlamıştır.

FİLLER TABLOSU

filler tablosu

Salvador Dali’in bu resmi üzerine saatlerce konuşup yazabilirim fakat emin olun hepsi ipe sapa gelmez şeyler olurdu. ( bir gece sanat değerini bırakın yer yüzünde ufacık kıymet taşımayan aptalca bir karalamaya dakikalarca methiyeler düzmüştüm :))) arada sanattan anlamayanlar için yaparım bu acımasızlığı… İşte şuan Filler Tablosunu konuşmam yersiz ve yalan bir çaba olacağı için işi ehline bırakıyorum lütfen tablo hakkında geniş bilgi için tıklayınız

Sevgiler

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s