Kitap Tavsiyesi Leyla’nın Evi

Eski İstanbul’da geçen kitap, geçmişi ve şimdiyi beraber işliyor.
Leyla’nın Evi kitabında süslü cümlelere ve ağdalı edebiyata rastlamıyorsunuz, bütün olay kurgusunu müthiş bir yalınlıkla anlatıyor. Adından da anlaşılacağı üzere Leyla’ın Evini anlatan kitap, bana Arter’de son gittiğim sergileri hatırlattı… Zaman ve mekan kavramını ruhlaştıran sergide hissettiklerim ile Leyla’ın evi kitabını okurken hissettiklerim benzerdi.

Ayrıca hikaye geçtiğimiz yıllarda tiyatroda da sergilendi, kitabı okuduğumda gözümde canlandırdığım Leyla değildi ama yinede size Leyla’ın oyunda ete kemiğe bürünmüş bir fotoğrafını bırakıyorum.

Leyla’ın evi
Leyla’ın evi oyunda Leyla

Geç okumaya başladığım Zülfü Livaneli’in üslubu ve anlatım tarzı her kitabında farklı gibi gibi… Doğru cümleyi bulamıyorum ama elime bir İskender Pala kitabı verseniz ve üzerinde adı yazılı olmayan o kitabı okusam, kesinlikle sanırım bir İskender Pala romanı okuyorum derim fakat şimdiye kadar Zülfü Livaneli kitaplarında bu aynılığa pek rastlamadım. Kim bilir belki okudukça onun kitaplarında da “aynılık” yakalayacağım.

Yazarın, Huzursuzluk ve Seranad romanlarında ki anlatım daha başkaydı bu romanında sanki bilerek sizi eski İstanbul’un görünür güzelliği ve bilindik acılarının içine sıradan bir durumu gösterir gibi sokuyor.
Leyla’ın evi iddiasını yalın anlatımdan alan ve sizi sürükleyen okuduğum iyi kitaplardan. Kesinlikle kitap tavsiyesi başlığımda yer almayı hak ediyor.
Diğer kitap tavsiyelerim için tıklayabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s