Hiperrealizm Sanat Akımı

Merhaba, oldukça uzun bir aradan sonra bizi hiperrealizm buluşturdu 🙂  Son yıllarda gittiğim sergiler de beni en fazla etkileyen eserleri düşündüğümde; neredeyse tamamının hiperrealist sanatçıların yapıtları olduğunu gördüm. Özellikle heykel de İşlenmesi beni kalbimin tam ortasından vuruyor.
Peki hiperrealizm nedir? En basit tanımı ile gerçek mi? Yoksa bir heykel mi? Fotoğraf mı yoksa bir resim mi? Sorununu size sorduran sanat türüdür.
1960 larda Amerika’da ortaya çıkan akım, resimde kendisini foto-gerçeklik olarak tanımlamıştır. Modern sanat dalları arasında olan hiperrealizm akımının önde gelen ressamlarından Richard Estes’in biyografisinimerak edenler için bırakıyorum.
Geçtiğimiz yıl Abdülmecid Efendi Köşkün’de ziyaret ettiğim İçimizdeki Çocuk” sergisinde bu akımın şahane heykelleri ile buluşmuş ve ilk bakışta gerçekten gerçek zannetmiştim. Sergiyi merak edenler için link bırakıyorum.  
Hiperrealizm akımının ünlü Türk temsilcisi ise Taner Ceylandır. Özellikle insan vücudunu resimleyen ressam dünyaca ünlü Türk ressamları arasındadır.

Hiperrealizm sanat akımı, pop art akımının bir devamı niteliğinde doğmuştur ve bu akımın ressamları resimin gerçekliğine sıcak renklerle vuruş yapmışlardır. Öyle ki akımın önde gelen isimleri bir yeri, objeyi yada insanı resimlerken karşılarına onun fotoğrafını koymuşlardır. Realizm akımından onları ayıran belirgin örneklerden biriside budur.

 

Daha fazla örnek için Google görseller harika bir kaynak 🙂

Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s