Rembrandt Sanat Tarzı

Rembrandt barok dönemin en önemli ressamları arasındadır. Işığın ve gölgelerin ressamı olarak bilinen Rembrandt’ın ışığın matematiğini bulduğu söylenir. Aslında ışığın kullanılması denildiğinde benim aklıma izlenimcilik yani empresyonizm gelir. Oysa 1606 yılında doğmuş Rembrandt’ın kendinden sonra gelecek ressamlara ışık tuttuğunu 1800 lü yıllarda eserlerinde ışığı bolca kullanan izlenimcilerden görebiliriz. Rembrandt kendinden sonra gelen ressamlara gerçek önemli bir yol açmıştır.

Hollandalı sanatçı, zengin ve soylu bir çevrede yaşadığı için, eserleri yaşadığı dönem kıymet görmüş, soylulara özel sipariş resimler yapmıştır.
Rembrandt sanat tarzında tonlarla, ışığın renklere kattıklarıyla ve gölgelerle en usta biçimde oynamış, yaptığı portrelere insan ruhunun biçimlerini de yerleştirerek, portrecilikte yeni bir çağ başlatmıştır. Zengin ten rengi ve boya katmanı kullanarak portrelerde bu denli titiz ve ayrıntılı çalışan ilk ressam olmuştur. Rembrandt’ın kırmızı renge ve gölgelere hakkettiği değeri veren en önemli ressam olduğu söylenir.
Rembrandt’ın yaşantısının önemli bir dönemi eserleri kıymet görmüştür fakat ressam 64 yaşına gelene kadar neredeyse bütün sevdiklerini kaybetmiş, son yıllarında popülerliğini yitirmiş eserleri eleştirilen ve satılmayan bir ressama dönüşmüştür.
Rembrandt’ın bilinen en önemli eseri; Gece Devriyesi” tablosudur. Eser o kadar çok tadilat görmüştür ki, kararan hava zamanla eserin gece atmosferinde yapıldığını düşündürmüştür. Eserin yapıldığı yıllarda rütbeli askerler devriye yapmıyor sadece sosyal birliktelik için bir araya geliyorlardı (bu notu özellikle resmin adının gerçeklere olan zıtlığını göstermek için yazdım)

Gece devriyesi
Rembrandt

 

 

 

 

 

 

2 Comments

  1. Rembrandt’ın resimlerinde ön planda tutmak istediği şeyler sanki sokak lambasının ışığı altında ya da üstüne fener tutulmuş gibi resmedilmiş. bakanı ilk o yöne koşulluyor. Ama karanlıktaki detaylar da en az ışık düşen bölümdekiler kadar görülesi… belki de bunu yapmakla resimlerine bakan kişilerin parçadan bütünü görmesini istiyor. Doğrudan bütüne baktığımızda detayları fark etmek kolay değil belki de… Bunu bile hesaplamış!

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s