Bir Başkadır…

Merhaba, çok uzun bir moladan sonra…
Vurucu bir dizi ve bugüne kadar netflix’de yayınlanan en iyi Türk dizisi. Uluslararası arenada Türk seyircisinden aldığı iyi puanı alabilir mi? Tartışılır. Bana soracak olursanız; kendi kitlesini Dünyada da yakalayabilir.
Dizi; seyrederken içinde popülarite ve hız arayan genel kitlenin dışında; sosyo-kültürel mesajlar, insan açmazları, farklı kültürler, görüntü kalitesi, yönetmen yorumunun belirgin izi vs vs vs pek çok nitelik sıralaması ile belli bir kitlenin beğenisini yakalayabilir. Beğeni eşikleri bu ve benzer niteliklerin etrafında gezinen herkes nereli olduğu önemli olmaksızın diziye iyi puan verir. Elbette Türkiye’de daha çok konuşulacak sebebi tanıdık olmasından başka bir şey değil. Yabancı bir ülkede Türk ile karşılaşınca yüzümüze yayılan tebessüm benzer bir tanıdık olma halidir. Bizdendir…
Bir Başkadır dizisini izlerken beni en fazla düşündüren cümle “gizli faşist” oldu. Ne kadar çok gizli faşist ile yaşadığımı fark ederek irkildim.
Eşcinsel düşmanları, kürt düşmanları, baş örtüsü düşmanları… Faşizmin başlığı ve gerekçesi o kadar çok ki yazmakla bitmez.
-Kürtler de insandır cümlesine sıkıştırılmış kibir, lütuf ‼️‼️‼️
-Kara Fatma cümlesine ilişmiş faşizmin o iğrenç kokusu.

-Herkese saygılı olduğunu düşünüp eşcinsel evliliklere karşı çıkan o ahmak aklın otoritesi…

Yahu amaların varsa herkese saygı duyamıyorsun demektir‼️
Gizli faşizm her ama da uzun bir direkte görkemli bir bayrak gibi dalgalanıp duruyor ve birileri bunu görüp küçük bir ekrandan seyirciye göz kırpıyor sadece bunun için bile Bir Başkadır gerçekten diğer hepsinden başkadır.
Film gibi fotoğraflar, muazzam diyaloglar, yorumunu senaryo ile değil hüneri ile ortaya koyan bir yönetmen eee daha ne olsun?

Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s